Dluhy už vymaže i ten, kdo nesplatí vůbec nic.  - Nová pravidla osobního bankrotu

16.11.2016

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán chce pomoci lidem s nezvladatelnými dluhy. Od roku 2018 by šlo projít osobním bankrotem, přestože by věřitelé v extrémním případě nedostali ani korunu. Výměnou za to by ale dlužník musel procházet osobním bankrotem déle než nyní. Proti mírnějším pravidlům jsou samozřejmě banky a úvěrové společnosti. Varují, že lidé budou nový systém zneužívat, což povede k dražším úvěrům a přísnějšímu vymáhání.

Pokud by změna prošla, mohli by lidé nezvladatelné dluhy od roku 2018 splatit, i když by věřitelé - nejčastěji banky a úvěrové společnosti - v extrémním případě nedostali ani korunu. Výměnou za to by ale dlužník musel procházet osobním bankrotem déle než nyní.

Proti návrhu jsou samozřejmě banky a úvěrové společnosti. Podle nich současná pravidla fungují dobře. Obávají se také toho, že dlužníci se naučí oddlužení využívat právě tak, že z extrémního případu udělají případ běžný a ze svých dluhů nic nesplatí. Pokud novela projde, povede to podle bank a úvěrových společností k dražším úvěrům a přísnějšímu vymáhání, které na dlužníky dolehne ještě před vyhlášením osobního bankrotu

Dluhy už vymaže i ten, kdo nesplatí vůbec nic. Nová pravidla osobního bankrotu se nelíbí bankám - Aktuálně.cz

Oddlužení za tisíc korun měsíčně

Ze zákona má zmizet dosavadní podmínka, podle níž dlužník musí během pěti let oddlužení splatit alespoň 30 procent všech dluhů. Nově by stačilo, když dlužník bude mít na úhradu nákladů souvisejících s oddlužením - tedy především zhruba tisíc korun měsíčně na práci insolvenčního správce.

Dluhy už vymaže i ten, kdo nesplatí vůbec nic. Nová pravidla osobního bankrotu se nelíbí bankám - Aktuálně.cz

Novela chce zároveň motivovat dlužníky, kteří jsou schopni splácet více, aby to skutečně dělali. Nově totiž povedou k oddlužení tři cesty: Kdo splatí alespoň polovinu dluhů, ten se jich zcela zbaví už za tři roky. Kdo splatí alespoň třicet procent, bude "vykoupený" - tak jako dosud - po pěti letech. A kdo nezvládne splatit alespoň třicet procent, bude žít z nezabavitelného minima (nyní zhruba 9000 korun) po dobu sedmi let.